Dit pand in Heerlen had vanwege de stalen gevelbekleding geen mooie uitstraling.
Huisvesting is een essentieel aspect voor een bedrijf. En met de juiste uitstraling draagt je bedrijfspand bij aan je imago en bedrijfsvoering. Noord-Limburg Business sprak met architect Esther Windemuller over het belang van uitstraling en de mogelijkheden die herbestemming biedt om dit te versterken.
De uitstraling van je bedrijfspand moet passen bij je bedrijf. "Daarmee draag je bij aan je imago", zegt Esther Windemuller. Samen met haar compagnon Ton Vandenbergh runt zij architectenbureau Vandenbergh-Windemuller. "Het is goed om trends en ontwikkelingen in bijvoorbeeld materiaalgebruik en inrichting in de gaten te houden, maar kijk ook zeker of deze bij jouw organisatie passen. Een advocatenkantoor zal eerder voor een hoogwaardige uitstraling kiezen met een goede parketvloer, terwijl een woningcorporatie eerder laagdrempelig wil overkomen. Besteed je als bedrijf veel aandacht aan duurzaam-heid, dan kun je dat bij uitstek via je bedrijfspand communiceren."
Investeren in je bedrijfspand kan bovendien een blijk van waardering voor je medewerkers zijn. "Bij het ontwerp voor een logistiek centrum hebben we bijzondere aandacht geschonken aan de nieuwe kantine. Het is heel trendy ingericht met diverse plekken om te ontspannen. De medewerkers voelen zich door deze kantine enorm gewaardeerd. En omdat ook het kantoorpersoneel graag in deze kantine pauzeert, is er veel meer interactie tussen de verschillende afdelingen."
Visitekaartje
Esther en haar compagnon hebben in de afgelopen jaren onder andere veel monumentale panden mogen aanpas-sen. De uitstraling van een dergelijk pand kan veel doen voor de klandizie. "Eén van onze opdrachtgevers had een kledingzaak in Heerlen in een gehuurd pand. Zij kreeg de kans om in dezelfde straat een pand aan te kopen. Het pand was vervallen, maar karakteristiek. Samen met haar hebben we het pand laten verbouwen. Het eindresultaat is een winkel met een prachtig exterieur en bijpassend interieur. Het pand heeft haar klandizie een enorme boost gegeven." Ook (ver)huurders kunnen baat hebben bij een goede renovatie. "Een vastgoedeigenaar had een pand in Heerlen in diens portefeuille. Dit pand had door de stalen gevelbekleding geen mooie uitstraling. Achter de gevelbekleding bleek een historische gevel te zitten. Uiteindelijk hebben we de eigenaar enthousiast gekregen om pand te restaureren. De huidige huurder van het pand is een bakkerij met ambachtelijke producten. Die bedrijfsactiviteit past heel mooi bij het pand. De huurder heeft meerdere bakkerijen, maar het pand in Heerlen is echt het visitekaartje."
Na de renovatie is er een ambachtelijke bakkerij in het pand gevestigd.
Herbestemming als oplossing
In tijden van leegstand kan herbestemming voor mooie oplossingen zorgen. "Soms zitten vastgoedeigenaren met gebouwen die niets opbrengen. Een nieuwe bestemming kan dan uitkomst bieden. In de Pieter Vreedestraat (een zijstraat van de Heuvelstraat) in het centrum van Tilburg bevindt zich veel leegstaande commerciële ruimte. Samen met de ontwikkelaar hebben we nagedacht over de invulling. De bestaande winkelpanden worden omgebouwd tot een groene woonstraat met zeven nieuwbouwappartementen, elf appartementen in voormalige winkelpanden en twee nieuwe commerciële ruimtes. Dit is een mooi voorbeeld van hoe je door middel van herbestemming een mooi en groen visitekaartje voor de binnenstad kunt creëren, waar meerdere partijen baat bij hebben."